Hande Küden / Hayallerimin ötesindeyim

0

Çukurova Konservatuvarı’ndan sonra Almanya’da Hanns Eisler Akademisi’nde öğrenimini sürdüren kemancı Hande Küden, gençlik programı kapsamında Berlin Filarmoni Orkestrası’nın kadrosunda konser veriyor. 14 Ocak’ta Parlayan Yıldızlar dizisi kapsamında İstanbul Milli Reasürans’ta sahneye çıkacak kemancı “Eisler Akademisi bile uzak bir hayaldi, gerçekleşti. Şimdi hayalim Berlin Filarmoni’nin baş kemancılığı” diyor.

 

Berlin Filarmoni Orkestrası’nın 18,19 ve 20 Aralık’ta kendi salonunda verdiği konserlerde, birinci keman grubundaki müzikçilerden biri de Hande Küden’di. Sir Simon Rattle yönetimindeki orkestra, bu konserlerde Wagner seslendirdi, bir eserin prömiyerini yaptı ve Sibelius’un 5. Senfoni’sini ileride CD olarak yayımlanmak üzere kaydetti…

Hiç heyecanlanmadım

Küden, geçen haziranda orkestranın gençlik programına başvurup ön elemeden geçti. 80 kişiyle yarıştı, en genç aday olmasına rağmen seçilen üç kişi arasına girmeyi başardı. 22 yaşındaki kemancı, iki yıl boyunca Berlin Filarmoni kadrosunda 40’a yakın konser verecek. Herbert von Karajan’ın 1970’lerde orkestraya bağlı kurduğu, ismini verdiği akademide Berlin Filarmoni keman grubu liderlerinden haftada bir ders alacak, birlikte oda müziği yapacak. “İki yıldır Almanya Senfoni Orkestrası’nın gençlik programında, orkestrayla konser veriyorum. Berlin Filarmoni salonunda da defalarca sahneye çıktım. Bu deneyim sayesinde giriş sınavında zorlanmadım, ikinci kemanlarda çalmam planlanırken son anda birinci keman grubuna alındığım ilk konserde de kendimi ortama yabancı hissetmedim ve heyecanlanmadım. Fakat tanık olduğum müzisyenlik düzeyinden çok etkilendim” diyor genç kemancı.
Küden, Adanalı akademisyen bir çiftin kızı. 22 yaşında. Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı mezunu. Kemana hevesli bir korist olarak konservatuvara başvurduğunda 9 yaşındaydı. Sovyetler dağıldığında Türkiye’ye gelen hocası Daniya Kaynova’nın elinde, 5 yılda iddialı bir kemancıya dönüştü. 2. Gülden Turalı Keman Yarışması’nda kazandığı birinciliği diğer ulusal yarışmalardaki ödüller izledi, Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası kurulduğunda baş kemancılığını üstlendi.
“5-6 yıl önce, Hanns Eisler Akademisi uzak bir hayaldi. Bir gün Berlin Filarmoni’de çalma arzusu hep içimdeydi. Bugün geri dönüp baktığımda hayallerimin de ötesine geçtiğimi görüyorum. Fakat daha çok yolum var… ”

Konser ücretsiz

Küden, Alman devlet bursuyla (DAAD) okuduğu Eisler Akademisi’nden şubatta mezun olacak, yüksek lisans programına başlayacak. Berlin Filarmoni’yle çalışmalarını sürdürürken önemli yarışmalara katılmayı hedefliyor. Ekimde Hannover’de düzenlenecek Joachim Yarışması bu süreçte ilk önemli adım olacak.  Bu arada 9 Nisan’da Bursa, 17 Nisan’da İzmir, 15 Mayıs’ta Çukurova senfoni orkestralarıyla repertuvarına yeni giren Glazunov’un keman konçertosunun seslendirecek.
Görüldüğü gibi Hande Küden çoktan parlamış bir yıldız… Fakat 14 Ocak’ta Milli Reasürans sahnesini henüz adı duyulmamış gençlere açan “Parlayan Yıldızlar” dizisinde sahneye çıkacak. Ücretsiz izlenebilecek resitalde, piyanist Thomas Hoppe eşliğinde Bach, Debussy, Kreisler, Beethoven, Ravel’in eserlerini seslendirecek…
Konser seçmediğini söylüyor Küden…“Her fırsatta çalmayı seviyorum. Konçerto repertuvarımda 10’a yakın eser var. Sonat repertuvarımı geliştirmek istiyorum. Son dönemde çalıştığım bu türden eserleri seslendirme açısından İstanbul konseri önemli. Örneğin Tabea Zimmermann’la ustalık sınıfında çalıştığım Debussy ve Beethoven sonatlarını yorumlayacağım. Kreisler’in üç eserini ilk kez Milli Reasürans’ta seslendireceğim…”
(Serhan Yedig / 4 Ocak 2015 / Cumhuriyet)

Linkler

Twitter hesabı

Share.

Leave A Reply

five × one =

error: Content is protected !!