Hafız Burhan / En büyük eğlencem otomobille sürat yapmak

0

Salacakta gazel okuduğunda Sarayburnu’ndan duyulduğu söylenen Hafız Burhan, Muzıka-yı Hümayun’da eğitim görmüş, mevlithanlığın yanı sıra günün popüler şarkılarından plak kaydetmişti. 1943’te, 46 yaşında, Fevzi Çakmak’ın kızı için mevlit okurken geçirdiği kalp krizi sonucu hayata veda eden Burhan Sesyılmaz, ölümünden yedi yıl önce Beşiktaş’taki plak mağazasına gelen gazeteciye otomobil ve kanarya merakından bahsediyor. “Kanaryalarım için büyük bir köşk yaptırdım” diyor.

Hafız Burhan Bey büyük bir halk şöhretidir. Kendisinin çok dikkate değer bir hayatı vardır. Ayni gün Hafız Burhan Bey’i bir mevlitte başında takkesiyle mevlit okurken, akşamüstü bir yaz bahçesinde siyah gece elbisesiyle gazel söylerken görürsünüz. Yaşayışını ne zamandan beri merak ettiğim bu ses sanatkârını dün Beşiktaş’taki ticarethanesinin üstünde, yazıhanesinde ziyaret ettim.
Hafız Burhan Bey şişmanlamıştı. Sormadım ama gazel üstadının 100 kiloyu çoktan geçtiğini zannederim.
Duvarda ona yakın şık kafes. Hepsinde de fevkalâde güzel sesli kuşlar ötüyor. Buradaki kuşlar da ses açısından sahiplerine çekmiş…
– Kuş merakınız var galiba Burhan Bey…
– Evet… Odada bir sürü kanarya var. Onlar için büyük bir köşk yaptırdım.
Bir duvarda iki av tüfeği. Benim onlara dikkatli dikkatli baktığımı görünce:
– Ava da meraklıyımdır. Evli bir adamın başka nelere merakı olur? Kuş, av… Ehh… Artık çoluk çocuk sahibiyiz. Büyük oğlum 16 yaşına bastı.
– Siz kaç yaşındasınız?
– 37

Eskiden günde üç mevlit olurdu, şimdi işler düştü

Hafız Burhan Bey yazıhanesinde işleri çok bir genel müdürü andırıyor. Zaman zaman telefon çalıyor. Kapıdan giren bir postacı telgrafları getiriyor. Hafız vakit vakit zile basıyor, içeriye giren hademeye emir veriyor:
— Bana şoförü çağır… Yahut, söyle otomobili hazırlasın.
Kapıda kendisinin sekiz kişilik büyük otomobili duruyor. Telefonlu, yazıhaneli, çifte hususî kâtipli, otomobilli, şoförlü ve mevlide kendi kullandığı özel otomobili ile giden çağdaş bir hafız…
— Evvelâ ne olmak istiyordunuz? Hangi mesleğe girmek niyetindeydiniz?
— Evvelâ diplomat olmaktı amacım. Meselâ bir büyükelçi, konsolos olmak istiyordum. Sonra müzikaya girdim. Saraya müezzin oldum. Fakat şarkı söylemem çok eskidir. 12 yaşımdan beri okurum.
— Kazancınız hakkında müthiş rakamlar söylüyorlar.
— Eskiden belki… Fakat simdi kazanamıyoruz. Evvelce günde iki, hattâ bazan üç mevlut olurdu. 25 liradan, sonra plâklardan mühim bir para alırdım. Ehh şöyle böyle 1000, 1500, hattâ 2000 liraya kadar kazandığım olurdu. Şimdiler çok değişti…

Evde hiç şarkı söylemem

— Boş zamanlarınızda ne yaparsınız? Nasıl eğlenir, nasıl vakit geçirirsiniz?
— Kuşlarım. Av… En büyük eğlencelerimden biri de otomobildir. Gezintilerimde şoförüme veririm. Kendim direksiyonun başınaa geçerim. Büyükdere yolunu severim. Bütün kabahatim biraz sürat merakında olmamdır.. İşte o kadar. Başka hiç bir eğlencem yok gibidir. Sigara içmem. Rakı içmem. Şimdiye kadar ağzıma bir bardak rakı koymadım. Yüzlerce mecliste bulundum. Çok ısrar ederler “İlle iç Hafız…” diye fakat hepsini reddettim. Benim için büyük mesele sesimdir. Onun uğruna her şeyi yaparım.
— Şişmanlıkla aranız nasıl?
— Hiç şikâyetim yok…
— Evde kendi kendinize şarkı söyler misiniz?
— Hayır… Evde hemen hiç şarkı söylemem. O kadar çok şarkı söylüyorum ki ayrıca kendi zevkim için şarkı söylemeğe vakit kalmıyor. Hattâ gramofon çalarken bile kendi plâklarımı dinlemeye vakit kalmaz. Fakat bu da, yazıhanemde bazen şarkıları geçmek lâzım gelir. O zaman söylerim. Sonra bir çok şarkılarımın gerek bestesini, gerek güftesi bana aittir.
— Ne kadar plâk doldurdunuz?
-100’den fazladır.
Artık konuşmamız bitmişti.
-Sizi biraz otomobille gezdireyim… Ben de zaten mevlide gideceğim… dedi…
Kıymetli ses sanatkarı direksiyonun başına geçti. Biraz sonra başdöndürücü bir süratle uçuyorduk. Hafız Burhan Bey bir otomobil şampiyonası gibi direksiyon kullanıyor. İşte çağdaş mevlide gidiş böyle olur.
(Hikmet Feridun Es / 12 Haziran 1934 / Akşam Gazetesi / Arşiv çalışması, redaksiyon: Serhan Yedig)

Linkler

Hafız Burhan Sesyılmaz’ın biyografisi

Hafız Burhan hayranlarının Facebook sayfası

Share.

Leave A Reply

15 − four =

error: Content is protected !!