Eartha Kitt / İstanbul seyahati kariyerimde dönüm noktası oldu

0

1960’larda Hollywood filmlerindeki kedi kız rolleriyle şöhrete kavuşan Eartha Kitt, 10 yıl öncesinde İstanbul’da şarkıcı olarak sahneye çıkmıştı. Bu dönemde öğrendiği Katibim türküsünü Amerika’ya dönüşünde kaydettiğinde birden bire popüler olmuştu. 2008’de 81 yaşında hayata veda eden Kitt, röportajlarda şöhretini İstanbul’a borçlu olduğunu söylüyor.

“Üşşküdar’a gider iken aldı da bir yağmur…”
Sevimli şantöz Eartha Kitt… İstanbul’un lüks pavyonlarından birinde size meşhur ”Kâtibim” şarkısını söylüyor…
Kart ha, güzel bir siyah! Hele gülüp de o bembeyaz dişlerini gösterince, ne kadar cazip oluyordu. Bacakları mı?.. Oh, doğrusu erkekleri baştan çıkartacak kadar mevzundu…
Eartha Kitt, meşhur bir şantöz değildi. Fakat, İstanbul’da çok sükse yaptı… Bilhassa, Amerikan şivesiyle söylediği mahalli şarkılarımız her gece defalarca tekrarlatılıyordu.
Zenci şantöz Amerika’ya döndü…
Bir daha da onun isminden bahsedilmedi İstanbul’da… Fakat, bir gün; “Kâtibim” şarkısının Amerika’nın her tarafında söylendiği, plâğın ise, en fazla sürüm yapan plâklar arasına girdiği haberi geldi. Önce, bu habere pek inanmamıştık. Yavaş yavaş Amerikan mecmua ve gazetelerinde, Kâtibim’e, İstanbul’a ve Eartha Kitt’e dair yazılar çıkmaya başladı. Artık şüphe edilecek nokta kalmamıştı. Evet; “Kâtibim” şarkısı Amerika’da meşhur olmuştu…

En sevilen şarkı seçildi

İşte, Hollywood’dan gelen son bir haber daha; “Kâtibim” sinema diyarında günün mevzuu olmakla kalmamış; “En sevilen şarkı” unvanını kazanmıştır.
Kâtibim’in süksesinden istifade etmek isteyen 20th Century Fox stüdyosu idarecileri Kâtip’i Eartha Kitt’le beraber stüdyolarına dâvet etmişler ve “Cinemascope” usulü ile üç buutlu olarak filme aldıkları New Faces adlı filmde baş rolü vermişlerdir. Bu filmde Tony Graham, Rabert Clary, Anca Ghostley adlı adlı üç yeni sanatkara da rol verilmiştir.
Harry Horner’in idare etmiş olduğu bu eserde, Eartha Kitt, “Üsküdar’a Giderken” şarkısını harikulâde denecek bir dekor ve renk yağmuru içinde orijinal bir revü kadrosuyla söylemektedir.
Kitt, bu eserde, “Üsküdar’a Giderken”den başka son aylarda dillerden düşmeyen “C’est Si Bon, Santa Babya”, “Monotonous, Bal Petit Bal”, “Love is A Simple Thing” adlı şarkıları da söylemektedir.
Beyaz perdeye sâdece yeni simalar değil, Kâtibi de kazandırmış olan bu eser için; “Üç buutlu film tekniğinin en güzel örneklerinden biri” denilmektedir. Filmin muazzam afişlerinde de Kâtibin hikâyesini nakleden şarkıdan, “Üsküdara” diye, bahsedilmektedir.

İstikbal kazandıracak hazine

Geçenlerde, bu ilk büyük filmi dolayısıyla Eartha Kitt, Hollywood’da bir basın toplantısı tertiplemiş ve gazetecilere verdiği izahat arasında şöyle demiştir.
“İstanbul’a yapmış olduğum seyahat sanat hayatımda, âdeta bir dönüm noktası oldu. Bu hârika şehirden Amerika’ya tekrar eskiden olduğu gibi, meçhul bir şöhret olarak döndüm. Doğrusunu isterseniz, bana yepyeni bir hayat ve istikbâl kazandıracak bir hazine ile beraber yurduma ayak bastığımın ben de farkında değildim.
İstanbul’da öğrendiğim ‘Üsküdar’a Giderken” adlı şarkı, beni çok kısa bir zamanda günün şahsiyetleri arasına kattı ve bütün Amerika, bu orijinal şarkıyı dudaklarından düşürmemeye başladı.
İşin asıl hoş tarafı, İstanbul’da duyduğum ‘Kâtibim’ şarkısı, bildiğim şarkıların en güzelidir ve zaten onu öğrenmemdeki sebep de budur.
Birbiri ardına yapılan teklifler, beni Hollywood’a kadar getirdi ve beyaz perdeye ilk defa üç buutlu film yıldızı olarak çıkmak şansını kazandım. Bana, bu şansı kazandıran, şüphesiz meşhur şarkının kahramanı ‘Kâtip’dir.”
(İmzasız yayımlandı / 3 Temmuz 1954 / Radyo Haftası / Arşiv çalışması, redaksiyon: Serhan Yedig)

Bir Türk Öyküsü (ÜSKÜDAR’A)
Söz: Stella Lee

Üsküdar çok uzaktaki Türkiye’nin ufak bir kasabasıdır
Çok büyük değildir, fakat işte olduğu gibidir
İhtiva ettiği mânevi kaynakları bakımından büyüktür
Orada bütün kadınlar çarşaf giyer
çünkü, o, onların bir stilidir.
Siz, onların yüzünü görmemekle beraber, tebessümlerini görebilirsiniz
Adamın biri bir gün Üsküdar’a gidiyordu.
Yolda genç bir kız ararken
Neşe ile yanından geçen bir dilber, gördü.
Bu kız çok genç ve işveliydi
Ondan peçesini açmasını istedi
O da dedi ki “Delikanlı kaybettin. Benim senin kadar 12 tane çocuğum var”
Bir gün yolunuz düşer de Üsküdar’a giderseniz
Ve canınız bir şey yemek isterse
Muhtemelen karşınıza çıkacak şey ”Şiş kebap” ile “helva”dır
Yanılır da bir çiftliğe giderseniz
Karşınıza iri bir kurt köpeği ile kaya çıkar
Üsküdar Üsküdar yolunu özledim..
Tekrar Üsküdar’a döneceğim ve mesud günler yaşayacağım
Orada aşkımı bulacağım.
Ve orada insan tam mânasiyle erkek ve kadın olabilir
Üsküdar’da biz bir harem hayatı yaşayacağız
Ve sevişeceğiz.

Linkler

Eartha Kitt’in kişisel web sayfası

Eartha Kitt’in biyografisi

Share.

Leave A Reply

14 + 19 =

error: Content is protected !!