Şekip Ayhan Özışık / Musikimize asrımızın gidişiyle uygun eserler verebilmek en büyük arzumdur

0

“Unutamam Seni”, “Kalbimin Sahibi Sensin” gibi unutulmaz şarkıların bestecisi Şekip Ayhan Özışık, 1981’de 49 yaşında hayata veda ettiğinde geriye 60 civarında eser bırakmıştı. Hayatını anlattığı bu röportajda gece saatlerinde beste yaptığını, kendi sesini bulana kadar çok sayıda şarkısını yırtıp attığını söylüyor.

1932 senesinde Ankara’da dünyaya gelmişim. İlk tahsilimi Ankara’da yaptım. Ailemle İstanbul’a gelip yerleşince Haydarpaşa Lisesi’ne devam etmeye başladım ve bu okuldan mezun oldum. Musiki ile lise sıralarında meşgul olmaya başladım. Ortaokulu bitirip liseye geçince, uzun zamandır arzu ettiğim utu almak için çarşıya çıktım.
Eve döndüğümüzde elimde keman vardı. Zira babam ”Ben kemanı daha çok seviyorum, sen keman öğrenerek kendi arzusunu yerine getirdi.

Musikinin inceliklerini Emin Ongan’dan duydum

Bir sene kemanla meşgul oldum. Üsküdarlı Maliyeci Selâhattin Bey’den yalnız üç ders aldım, kendisi siroz olup vefat edince dersler yarım kaldı. Bu arada Üsküdar Musiki Cemiyeti’ne devam etmeye başladım. Nihayet bir sene sonra babama ut aldırıp arzuma eriştim. Lütfiye Akduman isminde ut çalan bir arkadaşımın annesinden topu topu iki saat ders aldım. Elim biraz işlemeye başladıktan sonra, Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde ut çalmaya başladım. Bu arada Emin Ongan’dan musikinin inceliklerini öğrendim. 1952 senesinde yedek subaylığımı yapmak üzere Ankara’ya gittim. 1954 senesinde terhis olup İstanbul’a döndüm. 1955’de ileri Türk Musikisi Konservatuarı’na katıldım. 1957’de İstanbul Radyosu’nun giriş sınavına girdim. (Kazanamadın, sana ihtiyacımız olursa biz seni çağırırız) dediler. 1958 yılında Ankara Radyosu imtihanına girip kazandım. Bu arada izzettin Ökte’nin çok yakın alâkasını gördüğümü bilhassa belirtmek isterim. 1966 senesine kadar Ankara Radyosu’nda bulundum. 1966’da İstanbul’a gelip yerleştim. Hâlen İstanbul Radyosu kayıtlarına girmekteyim. Musikiye başladığım tarihlerde, bestekârlığa da başladım diyebilirim. Sayısız beste yaptım, şahsiyetimi bulmaya başladığım zaman evvelce yaptıklarımın hepsini yırtıp attım. Hâlen mevcut eserlerim 100 kadardır.

Kimi eser 15 dakikada bitiyor, kimileri 15 sene bir kenarda bekliyor

Eserlerimi ekseriyetle gece yaratırım. Beste yaparken bilhassa sessizlik ararım. Bir iki sayfa nota kâğıdı, kalem, birkaç bardak çay, bolca sigara şart. Geçmiş günlerin özlemi de çok zaman ilham kaynağı olur. Bestelerimin sözlerinin ekserisi bana aittir. Eser yapımında benim için vaktin kıymeti yoktur, iyi ve güzel olması için çalışmak önemlidir. 15 dakikada bitirdiğim eserim olduğu gibi 15 senedir bir kenarda tamamlanmayı bekleyen eserim de vardır.
Boş vakitlerimde Beyazıt’a gidip Sahaflar Çarşısı’nı gezerim. Ayrıca Bitpazarı’na da gidip eski çakmak ararım. Eski plâk, eski saz, eski kitaplara da merakım var.
İstikbaldeki tasavvurlarıma gelince: kendi musikimize asrımızın gidişi ile uygun eserler verebilmek, en büyük arzumdur. Bu arada bütün bestekârlarımızın eserlerini, hayatlarını bir araya getirip neşretmeyi de düşünüyorum.
Sevdiğim bestekârlar: Yesari Asım Arsoy, Selâhattin Pınar, Sadettin Kaynak.
Aşk, hayatta inandığım yegâne güzel şeydir ve bence aşkın en güzel târifini Yunus Emre yapmıştır: “Bende bir ben var benden içre.”
(Hilmi Rit / 3 Mart 1967 / Milliyet / Arşiv çalışması: Zeynep Erdoğan)

Sevilen eserleri

Hicaz şarkı
Söz ve Müzik: Şekip Ayhan Özışık
Gönlümde açmadan solan bir gülsün
Her zaman gamlıyım her zaman üzgün
Beklerim yolunu aylar boyunca
Yeter ki gel bana senede bir gün
Ağarsın saçlarım, solsun yanağım
Adını anmaktan yansın dudağım
Bu aşka canımı adayacağım
Yeter ki gel bana senede bir gün

Muheyyer Kürdi şarkı
Söz ve Müzik: Şekip Ayhan Özışık
Rüzgâr söylüyor şimdi o yerlerde bizim eski şarkımızı
Vazgeç söyleme artık hatırlatma mazideki aşkımızı
Bir kış günüydü başladı bu hazin macerası ömrümüzün
Vazgeç söyleme artık hatırlatma mazideki aşkımızı

Rast şarkı
Söz ve Müzik: Şekip Ayhan Özışık
Belki bir sabah geleceksin, lâkin vakit geçmiş olacak
Gönül hicran şarabından yudum yudum içmiş olacak
Güzel de olsa inanmam artık senin gözlerine, bahar bitmiş
olacak
Gönül hicran şarabından yudum yudum içmiş olacak

Share.

Leave A Reply

one + 5 =

error: Content is protected !!